A Choice for a Sustainable Future and Our Role | Western Balkans University

A Choice for a Sustainable Future and Our Role

Kreu >Aktivitetet e fundit në WBU >A Choice for a Sustainable Future and Our Role

16/11/2023 13:00 Auditorium, A Building

"A Choice for a Sustainable Future and Our Role", është tema e leksionit të hapur që Lek Kadeli, Drejtor Kryesor Financiar i Asociuar në Zyrën e Drejtorit Financiar të Agjencisë së Mbrojtjes së Mjedisit të SHBA (OCFO), do të mbajë për studentët e Universitetit Western Balkans.

Z. Kadeli është ka mbi 33 vjet përvojë në kërkime, zbatim programesh dhe menaxhim në programet mjedisore, në nivel kombëtar dhe ndërkombëtar, me përvojë të gjerë në udhëheqjen e ndryshimeve organizative, zhvillimin dhe zbatimin e programeve, menaxhimin e burimeve dhe menaxhimin e informacionit dhe teknologjisë.

Ai ka shërbyer gjithashtu si Ushtruesi i Detyrës së Ndihmës Administratori për Zyrën e Kërkimit dhe Zhvillimit për më shumë se 3 vjet gjatë administratës së Presidentit Obama. Në vitin 2016, ai iu bashkua Bankës Botërore si drejtor bashkëprogrami për programin global të Menaxhimit të Ndotjes dhe Shëndetit Mjedisor (PMEH), i cili u fokusua në cilësinë e ajrit dhe sfidat e menaxhimit të mbetjeve në vendet në zhvillim, përfshirë Indinë, Nigerinë, Afrikën e Jugut, Gana, Egjiptin, Vietnamin dhe Kinën. Në vitin 2018, ai iu bashkua Zyrës së Sigurisë Kimike dhe Parandalimit të Ndotjes si ushtrues detyre i Zëvendës Ndihmës Administratorit për Menaxhimin.

Z. Kadeli ka folur në një sërë takimesh dhe konferencash ndërkombëtare, seminare, trajnime dhe ka ndihmuar në takime për organizatat ndërkombëtare.