"Archiving Excellence in Research @WBU", nga Prof. Asllan Gjinovci | Western Balkans University

"Archiving Excellence in Research @WBU", nga Prof. Asllan Gjinovci

Kreu >Aktivitetet e fundit në WBU >"Archiving Excellence in Research @WBU", nga Prof. Asllan Gjinovci

16/11/2023 15:00 Senate Hall

“Archiving Excellence in Research @WBU” është tema e bashkëbisedimit që profesor Asllan Gjinovci do të diskutojë sot në Universitetin Western Balkans.

Prof. Asllan Gjinovci ka punuar për 35 vjet në Departamentin e Fiziologjisë dhe Metabolizmit të Qelizës në Universitetin e Gjenevës, para punësimit të tij në University College London në vitin 2012 si bashkëpunëtor i lartë kërkimor.

Që nga viti 2017 ai është dërguar në Institutin Francis Crick. Prof. Gjinovci ka kontribuar në mënyrë të konsiderueshme në teknologjinë e perfuzionit pankreatik për të studiuar efektet e barit në sekretimin endokrin dhe ekzokrin të pankreasit. Ai e aplikoi këtë teknologji për kafshët, speciet dhe organet e tjera të modifikuara gjenetikisht si mëlçia, veshka, zorrët dhe shpretka.

Ai shkroi më shumë se 50 artikuj kërkimor të profilit të lartë si bashkëpunëtor në institucione globale, duke përfshirë Laboratorin e Biofizikës Molekulare, Universiteti i Oksfordit, (Prof. Robin Offord); Klinika Joslin, Qendra e Diabetit, Shkolla Mjekësore, Harvard, (Prof. Gordon Weir) dhe disa të tjerë në Universitetet në Tokio, Lozanë, Barcelonë, Cyrih, Pizë dhe Bazel. Ai punoi si konsulent për Institutin e Bioteknologjisë në Kaliforni, Mountainview; Eli Lilly, Hamburg, F.Hoffmann-La Roche, Bazel dhe CEED në Strasburg.