"Becoming a scientist? You can!" nga Prof. Taulant Muka | Western Balkans University

"Becoming a scientist? You can!" nga Prof. Taulant Muka

Kreu >Aktivitetet e fundit në WBU >"Becoming a scientist? You can!" nga Prof. Taulant Muka

11/05/2023 13:00 WBU, Conference Hall

"Becoming a scientist? You can!" është leksioni i hapur i drejtuar nga Prof. Taulant Muka, i cili është i ftuar të flasë me studentët e #WBU për përvojat dhe sfidat e tij gjatë rrugëtimit të tij shkencor.

Prof. Taulant Muka MD, MPH, Ph.D., PD është aktualisht Zyrtari Kryesor Shkencor në Epistudia, një platformë online e specializuar në trajnimin e kërkimit mjekësor dhe gjenerimin e provave. Me kërkimin dhe përvojën e tij të punës në institucione të njohura si Universiteti Erasmus, Harvard, Kembrixh, Stanford dhe Universiteti i Bernës, Prof. Muka ka fituar ekspertizë në integrimin e njohurive nga disiplina dhe metodologji të ndryshme si epidemiologjia, studimet e bazuara në popullatë, rishikime sistematike, rishikimet dhe meta-analizat, ushqimi, epigjenetika, dallimet në seks, shëndeti riprodhues, sëmundjet kardiometabolike dhe industria farmaceutike.

Gjatë karrierës së tij, ai ka shkruar më shumë se 140 artikuj të rishikuar nga kolegët (me një indeks H prej 46 në Google Scholar), është bashkëautor i tre librave mbi epigjenetikën të botuar nga Elsevier dhe ka mentoruar mbi 50 MSc, MD ose Ph.D. studentë. Për më tepër, puna e tij shkencore është theksuar në media me reputacion si BBC, CNN, Reuters, Times of London dhe New York Times.