Leksion i hapur: "Biosensors for Point-of-Care Applications" | Western Balkans University

Leksion i hapur: "Biosensors for Point-of-Care Applications"

Kreu >Aktivitetet e fundit në WBU >Leksion i hapur: "Biosensors for Point-of-Care Applications"

17/11/2023 13:00 A Building, Auditorium

Prof. Dr. Aurel Ymeti do të mbajë një leksion tërheqës mbi "Biosensors for Point-of-Care Applications" për studentët e Universitetit Western Balkans. Ai është ftuar në WBU nga Departamenti i Teknologjisë dhe Biznesit, dhe kjo ofron një mundësi të shkëlqyer për studentët që të zgjerojnë njohuritë e tyre dhe të fitojnë njohuri të vlefshme në këtë fushë.

Prof. Ymeti është shpikës dhe shkencëtar në fizikën e aplikuar, i specializuar në nano-pajisje. Ai është një studiues i vjetër në Grupin Kërkimor NanoBio në Universitetin e Shkencave të Aplikuara Saxion dhe gjithashtu shërben si CEO i Nanoalmyona BV.

Ai bashkëthemeloi Ostendum, një kompani spin-off e Institutit MESA+ për Nanoteknologjinë e Universitetit të Twente, duke u fokusuar në komercializimin e metodave të analizës optike jashtëzakonisht të ndjeshme dhe pa etiketa për zbulimin e shpejtë të mikroorganizmave dhe biomarkerëve bazuar në Lab-on. -a-Nanoteknologjia e Çipit, fillimisht e shpikur dhe zhvilluar nga Prof. Ymeti gjatë doktoraturës së tij. projekti. Si CTO në Ostendum, ai ishte përgjegjës për zhvillimin e kërkimit dhe teknologjisë, menaxhimin e produkteve dhe zhvillimin e biznesit të ri.

Në vitin 2017, Prof. Ymeti u bë Profesor i Asociuar në Universitetin Politeknik të Tiranës, Shqipëri, duke punuar në Sistemet dhe Materialet e Teknologjisë së Lartë për zhvillimin e produkteve inovative. Prof. Ymeti është autor i rreth 40 punimeve në revista dhe ka prezantuar më shumë se 30 ligjërata kryesore në konferenca.