Leksioni i hapur: Njohuri rreth fesë—nga dhe për çfarë? | Western Balkans University

Leksioni i hapur: Njohuri rreth fesë—nga dhe për çfarë?

Kreu >Aktivitetet e fundit në WBU >Leksioni i hapur: Njohuri rreth fesë—nga dhe për çfarë?

22/04/2024 10:00 lbert Einstein Conference Hall

Në fushën mjekësore të praktikës profesionale, ballafaqimi me pacientë fetarë mund të lindë pyetje specifike. Megjithatë, feja zakonisht nuk luan një rol në trajnimin e personelit mjekësor. Ky leksion shtron pyetjen nëse dhe si njohuritë specifike rreth fesë mund të jenë të dobishme në arsimin profesional në një universitet laik. Ne do të diskutojmë shembuj praktikë brenda kontekstit të çështjes më të gjerë të fesë në shoqëri.

Prof. tit. Dr. Ansgar Jödicke mban një doktoraturë në Studimin e Fesë. Ai është pedagog i lartë në Departamentin e Shkencave Sociale, Universiteti i Fribourg-ut, Zvicër. Fusha e tij e kërkimit është sociologjia e fesë, feja në sferën publike dhe politika fetare. Ai drejtoi dhe koordinoi disa projekte kërkimore rreth politikës së arsimit dhe rolit politik të grupeve fetare në Kaukazin e Jugut.