WBU opens call for Spring School of Medicine and Health Sciences | Western Balkans University

WBU opens call for Spring School of Medicine and Health Sciences

Kreu >Aktivitetet e fundit në WBU >WBU opens call for Spring School of Medicine and Health Sciences

11/05/2024 10:00 WBU Premises

Mirë se vini në Shkollën Pranverore të Mjekësisë dhe Shkencave Shëndetësore në Universitetin Western Balkans më 11 maj 2024.

Kemi kënaqësinë të njoftojmë se Fakulteti i Shkencave Mjekësore Teknike dhe Fakulteti i Stomatologjisë do të ofrojnë disa leksione në lidhje me mjekësinë dhe shkencat shëndetësore. Në bashkëpunim me Grupin e Spitaleve Amerikane, Shkolla Pranverore e Mjekësisë dhe Shkencave Shëndetësore është krijuar për t'u mundësuar studentëve me interes dhe fokus në mjekësinë dhe shkencat shëndetësore të kuptojnë dhe zbatojnë njohuritë e fituara në jetën e përditshme dhe t'i ndihmojë ata të zgjedhin në mënyrë të arsyeshme dhe pasionante mënyra të së ardhmes së tyre profesionale.

Do të jetë një program unik dhe fleksibël që do t'i lejojë pjesëmarrësit të fitojnë njohuri gjithëpërfshirëse të bazuara në mjekësi, stomatologji dhe shkenca shëndetësore si infermieria, imazheria, teknik dentar, fizioterapi dhe teknik laboratori, duke ofruar një platformë të fortë kombëtare dhe ndërkombëtare të fokusuar në shëndetin për të inkurajuar, angazhuar dhe të forcojë dëshirat dhe pasionin e studentëve për profesionet e kujdesit shëndetësor.

Shkolla Pranverore do të ofrojë disa tema të dizajnuara për studentët e rinj me interes për të eksploruar fushat e kujdesit shëndetësor. Çdo temë e ofruar është krijuar për të përmbushur plotësisht nevojat e studentëve me një interes specifik në shkencat shëndetësore, zhvillimin e mjekësisë, kërkimin në shkencat njerëzore, ndikimin e faktorëve të ndryshëm në shëndetin e njeriut dhe aplikimin e teknologjive të shëndetit elektronik.

Objektivi i përgjithshëm është që të jepet një pasqyrë e thellë mbi temat e përmendura më sipër me fokus në mësimin e bazuar në raste dhe me pjesëmarrje.

Objektivat e mësimit:
✅️Eksploroni dhe merrni njohuri në çështjet aktuale shëndetësore kombëtare dhe ndërkombëtare.
✅️Përshkruani qasjet, konceptet dhe kornizat e përdorura në studimet dhe ndërhyrjet shëndetësore.
✅ Zgjero rrjetin personal të pjesëmarrësve duke takuar njerëz nga shkolla dhe prejardhje të ndryshme.

Kërkesat:

Shkolla Pranverë e Mjekësisë dhe Shkencave Shëndetësore është e hapur për të gjithë nxënësit e shkollave të mesme, të diplomuar ose jo, me interes për mjekësinë dhe shkencat shëndetësore.

◾️Afati i aplikimit është 30 Prill 2024.
◾️Afati i fundit i regjistrimit është 05 maj 2024.