"Të rinjtë dhe drogërat, përtej stigmës dhe tabuve" | Western Balkans University

"Të rinjtë dhe drogërat, përtej stigmës dhe tabuve"

Kreu >Aktivitetet e fundit në WBU >"Të rinjtë dhe drogërat, përtej stigmës dhe tabuve"

19/01/2023 13:00 WBU, Auditorium, Building A

Dekanati i Studentëve organizoi në ambientet e Universitetit “Western Balkans” seminarin e titulluar: “Të Rinjtë dhe Drogat, Përtej Stigmës dhe Tabuve”.

E ftuar për të folur rreth kësaj teme ishte Dr. Sonila Bitri, Mjeke Toksikologe në Spitalin Amerikan 2, e cila është specializuar në fushën e adiksionit dhe ka bërë specializime dhe trajnime të ndryshme rreth këtyre temave si brenda dhe jashtë Shqipërisë.

Informacioni i gjerë i përcjellë nga Dr. Sonila Bitri, diskutimet e gjalla mbi temën dhe mesazhet e rëndësishme ishin shtyllat kryesore të këtij seminari.
Studentët mësuan më shumë për rëndësinë e dashurisë, kujdesit, mos stigmatizimit, ndihmës profesionale dhe ndërhyrjes psiko-sociale.

Ata mësuan edhe njëherë rëndësinë e pjesëmarrjes aktive të gjithsecilit në
mbrojtjen e të rinjve nga substancat e rrezikshme.