Një delegacion nga universiteti i Foggias viziton WBU | Western Balkans University

Një delegacion nga universiteti i Foggias viziton WBU

Kreu >Lajmet e fundit >Një delegacion nga universiteti i Foggias viziton WBU

Presidenti i Universitetit "Western Balkans" Prof. Dr. Ferdinand Gjana, priti një delegacion nga Universiteti i Foggia-s, në krye të të cilit ishte Prof. Lorenzo Lo Muzio.

Gjatë takimit, Prof. Gjana bëri një prezantim të programeve dhe mundësive të disponueshme për studentët shqiptarë dhe ndërkombëtarë në WBU. Ai ndau gjithashtu informacione për partneritetin me grupin American Hospitals, i cili është grupi më i madh spitalor në rajon.

Të dy universitetet kanë shprehur interesin e tyre për të bashkëpunuar ngushtë në shkencat teknike mjekësore, mjekësi, stomatologji dhe fusha të tjera të përbashkëta. Drejtuesit e të dy institucioneve kanë rënë dakord të miratojnë një memorandum bashkëpunimi dhe të zhvillojnë projekte të përbashkëta kërkimore-shkencore. Ata kanë diskutuar gjithashtu mundësinë e ofrimit të programeve të diplomave të dyfishta për studentët shqiptarë dhe ndërkombëtarë, të cilat do t'u mundësonin atyre të integrohen shpejt në tregun evropian të punës.

Gjatë vizitës së tyre, delegacioni italian pati mundësinë të eksploronte në detaje ambientet dhe laboratorët e Universitetit të Ballkanit Perëndimor. Delegacioni ishte në gjendje të mësonte rreth kërkimit më të fundit që po kryhej në WBU dhe pajisjet e avancuara teknologjike të përdorura në laboratorë.

Pas vizitës universitare, delegacioni shkoi në Spitalin Hygeia, ku u pritën ngrohtësisht nga drejtuesit e spitalit. Delegacion bëri një vizitë gjithëpërfshirëse në spital, ku u njohën me teknologjitë më të fundit mjekësore dhe infrastrukturën moderne. Drejtuesit e spitalit dhanë informacion të detajuar për kapacitetin e spitalit dhe shërbimet e ndryshme mjekësore që ai ofron për pacientët e tij. Delegacioni u mahnit nga standardet e larta të kujdesit dhe profesionalizmit të shfaqur nga stafi i spitalit.