Bursa Erasmus+ për studentët e WBU në Universitetin e “G. d’Annunzio” Chieti- Pescara, Itali | Western Balkans University

Kreu >Lajmet e fundit >Bursa Erasmus+ për studentët e WBU në Universitetin e “G. d’Annunzio” Chieti- Pescara, Itali

Universiteti Western Balkans në bashkëpunim me Universitetin "G. d'Annunzio" Chieti- Pescara në Itali (D'Annunzio University of Chieti - Pescara) në kuadër të Programit "Erasmus+", fton të gjithë studentët e WBU të aplikojnë për bursa studimore.

Thirrja përfshin:
  • Shkëmbim për studentët e programeve të studimit të ciklit të parë dhe të dytë.
  • Kohëzgjatja: 6 muaj.
  • Periudha e mobilitetit: Semestri dimëror 2024 i vitit akademik 2024-2025.
  • Shuma e bursës do të jetë 850 € në muaj (në rast nevojash të veçanta + 250 € në muaj) + bileta e fluturimit.
  • Akomodimi në konvikt (240 € në muaj).
  • Shpenzimet e udhëtimit llogariten në bazë të distancës sipas lidhjes: https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/resources/distance-
    kalkulator_en

Kriteret për aplikantët:
  • Të jetë student "Bachelor" (përjashtohen studentët që kanë më pak se 30 kredite) dhe student "Master" në WBU.
  • Te kete njohuri te gjuhes angleze ose italiane te pakten ne nivelin B2.

Kriteret e përzgjedhjes:
  • Studentët do të përzgjidhen në bazë të skemës së miratuar në rregulloren “Për Zbatimin e Marrëveshjeve Ndërinstitucionale në Kuadër të Programit të Mobilitetit “Erasmus+”, sipas kritereve të mëposhtme.
  • Merita akademike.
  • Kompetenca gjuhësore
Në rastin e kandidatëve me nota të barabarta:
  • Përparësi do të kenë nxënësit që bëjnë pjesë në grupe me diversitet social-ekonomik, gjini, racë,
  • ngjyrë, aftësi të veçanta etj.
  • Barazia gjinore (aty ku është e mundur, të zgjidhet një numër i barabartë kandidatësh sipas gjinisë).

Dokumentet e nevojshme për aplikim:
  1. Formulari i aplikimit. (do t'i bashkëngjitet këtij emaili)
  2. Kopje e dokumentit të identifikimit/pasaportës
  3. ID studentore.
  4. Transkript i notave.
  5. Letër motivimi në anglisht
Certifikatë që vërteton njohjen e një gjuhe të huaj (Studentët që studiojnë programet në gjuhën angleze përjashtohen nga dorëzimi i këtij dokumenti).

Dorëzimi i dokumenteve të aplikimit bëhet në një nga mënyrat e mëposhtme:
  • Në mënyrë elektronike (të skanuar në format pdf) në adresat:
  • Fletushka pranë Zyrës së Marrëdhënieve Ndërkombëtare, Godina B, Kati 2.

Afati i fundit për aplikim është data 19/04/2024 ora 14:00.

Procedura e përzgjedhjes:
Zyra e Marrëdhënieve Ndërkombëtare në WBU ngre një komitet ad-hoc, i cili do të renditë kandidatët në bazë të skemës së pikëve si dhe kritereve të thirrjes. Zyra e Marrëdhënieve Ndërkombëtare ia përcjell listën e studentëve të nominuar universitetit pritës, i cili merr vendimin përfundimtar për fituesit. Kandidatët fitues njoftohen nga Zyra e Marrëdhënieve Ndërkombëtare në adresën e tyre elektronike. Universiteti pritës do të kontaktojë studentët e përzgjedhur për të vazhduar me procedurat e nevojshme.

Informacione më të dobishme:
1. https://www.unich.it/sites/default/files/english_courses.pdf - Lista e kurseve të mësuara në anglisht
2. https://en.unich.it/node/146 - Lidhje me ofertën e përgjithshme didaktike të mbajtur në italisht
3. https://www.unich.it/sites/default/files/guida_studente_erasmus.pdf - këtu është udhëzuesi për studentët që vijnë

KUJDES! Studenti, i cili do të kryejë mobilitet në universitetin pritës gjatë një semestri, duhet të zgjedhë lëndë të barazvlefshme/të ngjashme me ato që do të zhvillonte në WBU në të njëjtin semestër. Kreditet e pazgjedhura nga studentët që aplikojnë për mobilitet, për shkak të dallimeve midis programeve të studimit të WBU dhe atyre të universitetit pritës, mbeten pjesë e detyrimeve akademike të programit të studimit të ndjekur nga studenti aplikant, të cilat ai/ajo duhet t'i përmbushë sipas kërkesave përkatëse. Rregulloret e WBU.

Ju lutemi vini re se në përgjithësi kurset mbahen në gjuhën italiane, por Universiteti "G. d'Annunzio" Chieti-Pescara mund të organizojë mësime, materiale dhe provime specifike në gjuhën angleze.
Nëse keni ndonjë pyetje ose keni nevojë për informacione të mëtejshme, ju lutemi na kontaktoni.