''Përmirësimi i Strategjive të Kërkimit për Sigurimin e Cilësisë në Universitet drejt Ekselencës'' (𝐐𝐀-𝐒𝐔𝐑𝐄) | Western Balkans University

Kreu >Lajmet e fundit >''Përmirësimi i Strategjive të Kërkimit për Sigurimin e Cilësisë në Universitet drejt Ekselencës'' (𝐐𝐀-𝐒𝐔𝐑𝐄)

Konsorciumi QA-Sigurimi ka përfunduar vizitën e studimit në Universitetin Juglindor Europian në Tetovë, Maqedoni Veriore.

Përfaqësuesit nga Universiteti i Ballkanit Perëndimor, i cili gjithashtu është koordinatori i projektit, morën pjesë në trajnimin e projektit rajonal Erasmus+ për përmirësimin e cilësisë dhe standardit të Universitetit.

Vizita e studimit lejoi partnerët nga Shqipëria dhe Kosova të mësojnë më shumë për praktikat e zbatuara nga SEEU, si dhe të mësojnë nga përvojat e tyre në ndërtimin e strukturave dhe kompetencave të sigurimit të cilësisë.

Vizita studimore përfshiu një gamë të gjerë prezantimesh dhe diskutimesh në lidhje me Menaxhimin e Cilësisë Totale, Digitalizimin e Sistemeve të Sigurimit të Cilësisë, Praktikat më të mira në QA, si dhe njohuritë dhe aftësitë transferuese që partnerët nga Shqipëria dhe Kosova mund t'i përfitojnë.

Ky projekt synon të përmirësojë praktikat e sigurimit të cilësisë brenda sektorit akademik, duke bashkuar universitete të shumëllojshme nga vende të ndryshme për të bashkëpunuar dhe ndarë njohuritë dhe ekspertizën e tyre në këtë temë. Projekti është i mundur falë bashkëfinancimit nga Bashkimi Evropian 🇪🇺, i cili tregon përkushtimin e tij për të mbështetur iniciativat që promovojnë ekselencë edukative dhe bashkëpunimin ndërkombëtar. Duke punuar së bashku, këto universitete mund të identifikojnë praktikat më të mira, të eksplorojnë ide të reja dhe të zhvillojnë zgjidhje inovative që në fund të fundit do ti përfitojnë studentët dhe anëtarët e fakultetit njëkohësisht.