Memorandum Mirëkuptimi ndërmjet Universitetit Siam University in Bangkok dhe Universitetit Western Balkans | Western Balkans University

Kreu >Lajmet e fundit >Memorandum Mirëkuptimi ndërmjet Universitetit Siam University in Bangkok dhe Universitetit Western Balkans

Gjatë Konferencës Magna Charta Universitatum Observatory mbajtur në Lodz, Poloni, Presidenti i Universitetit të Ballkanit Perëndimor, Prof. Dr. Ferdinand Gjana, dhe Presidenti i Universitetit Siam në Bangkok, Prof. Mongkhonvanit, u mblodhën për të diskutuar dhe eksploruar mundësitë për bashkëpunim ndërmjet dy institucioneve.

Pasi diskutuan për propozime të ndryshme, ata ranë dakord të punonin së bashku në një sërë nismash që synojnë fuqizimin e studentëve në mbarë botën.

Fokusi kryesor i këtij bashkëpunimi është t'u ofrojë studentëve mundësi të zgjeruara arsimore, shërbime mbështetëse dhe burime që do t'u mundësojnë atyre të arrijnë qëllimet e tyre akademike dhe personale. Kjo përfshin projekte kërkimore dhe programe të shkëmbimit të studentëve që do t'i ekspozojnë studentët ndaj kulturave dhe perspektivave të ndryshme, si dhe do t'i pajisin ata me aftësitë dhe njohuritë e nevojshme për të pasur sukses në një botë gjithnjë e më të globalizuar.

Duke bashkuar forcat dhe duke shfrytëzuar ekspertizën dhe burimet e tyre kolektive, Universiteti i Ballkanit Perëndimor dhe Universiteti Siam janë të përkushtuar të kenë një ndikim domethënës në jetën e studentëve dhe të hapin rrugë të reja për bashkëpunim dhe bashkëpunim midis institucioneve akademike në mbarë botën.