Prof. Iris Allajbeu leksion me studentët e Mjekësisë mbi "AI in Medicine and Medical Education" | Western Balkans University

Kreu >Lajmet e fundit >Prof. Iris Allajbeu leksion me studentët e Mjekësisë mbi "AI in Medicine and Medical Education"

Prof.Asoc. Iris Allajbeu mbajti një leksion mbi "AI në Mjekësi dhe Edukimi Mjekësor" për studentët e Programit të Mjekësisë në Universitetin Western Balkans.

Me një pasqyrë gjithëpërfshirëse të aplikimeve të inteligjencës artificiale në kujdesin shëndetësor, Prof. Allajbeu theksoi rolin e saj kryesor në saktësinë diagnostike dhe kujdesin e personalizuar të pacientit.

Leksioni integroi shembuj praktikë, duke shpjeguar se si AI po riformëson praktikat mjekësore. Për më tepër, diskursi mbi integrimin e AI në edukimin mjekësor i ndriçoi studentët mbi peizazhin në zhvillim të profesionit të tyre, duke i pajisur ata me një kuptim të nuancuar të kryqëzimit midis teknologjisë dhe mjekësisë.