QA-SURE vizitë në Slloveni | Western Balkans University

QA-SURE vizitë në Slloveni

Kreu >Lajmet e fundit >QA-SURE vizitë në Slloveni

QA-SURE (Përmirësimi i Strategjive elastike të Sigurimit të Cilësisë Universitare drejt ekselencës) pati një takim produktiv dy-ditor dhe vizitë studimore në Slloveni më 20-21 qershor 2024, duke bashkuar partnerët e konsorciumit. Veprimtaria u fokusua në rritjen e mekanizmave të sigurimit të cilësisë në arsimin e lartë përmes diskutimeve bashkëpunuese dhe shkëmbimit të praktikave më të mira.

Në ditën e parë të takimit, Koordinatori i Projektit nga Shkolla Ndërkombëtare e Biznesit e Shkencave Sociale (ISSBS) mbajti një fjalim mirëseardhjeje dhe një prezantim të programit, duke prezantuar objektivat dhe axhendën e ngjarjes. Takimi u fokusua në Sigurimin e Cilësisë në ISSBS, duke mbuluar raportet e vetëvlerësimit, anketat e SC, fokus grupet e SC dhe vlerësimet ndërkombëtare. Për më tepër, ai përfshinte njohuri nga menaxhmenti, stafi akademik dhe studentët mbi vlerësimet e brendshme dhe të jashtme, dhe një punëtori ku partnerët ndanë proceset e tyre aktuale të SC, ndryshimet e vazhdueshme dhe planet.

Në ditën e dytë, partnerët nga Shqipëria dhe Kosova u njohën me Agjencinë Sllovene të Sigurimit të Cilësisë për Arsimin e Lartë (NAKVIS), duke përfshirë procedurat e akreditimit dhe vlerësimit, analizat tematike, dixhitalizimin e procedurave të cilësisë dhe aktivitetet ndërkombëtare të Agjencisë. Dr. Franci Demšar, Drejtori i Agjencisë, prezantoi gjithashtu librin e tij të ri me titull "Transparenca në shkencë dhe efektet e saj në politikat publike", duke theksuar rolin vendimtar të transparencës në avancimin e shkencës dhe ndikimin e saj në rritjen e cilësisë në arsimin e lartë. Ai shpjegoi rëndësinë e transparencës së informacionit. Më tej, ai theksoi se transparenca në kërkime duhet të përdoret si një histori suksesi dhe duhet ndjekur edhe në sektorin publik dhe atë të industrisë.

Këto vizita janë shumë të dobishme për të gjitha institucionet e përfshira, duke lehtësuar shkëmbimin e informacionit dhe praktikave më të mira, duke kontribuar në përmirësimin e sistemeve të cilësisë në nivele të ndryshme dhe duke ndihmuar në krijimin e sistemeve të cilësisë në vendet me korniza më pak të zhvilluara. Një bashkëpunim i tillë ndërkombëtar është thelbësor për të kuptuar dhe nxitur një kulturë të cilësisë në arsimin e lartë si në nivel kombëtar ashtu edhe ndërkombëtar.