Përfaqësues të Kara Investments Ltd dhe CFEII vizitojnë WBU | Western Balkans University

Përfaqësues të Kara Investments Ltd dhe CFEII vizitojnë WBU

Kreu >Lajmet e fundit >Përfaqësues të Kara Investments Ltd dhe CFEII vizitojnë WBU

Presidenti i Universitetit të Ballkanit Perëndimor, Prof. Dr. Ferdinand Gjana priti në ambientet e universitetit në një takim të përzemërt përfaqësues të Kara Investments Ltd dhe CFEII. Delegacioni drejtohej nga z. Armand Guy Zounguere-Sokambi, ish-ambasador i Republikës së Afrikës Qendrore në Bruksel dhe themelues i Kara Investments. Vlen të theksohet se Kara Investments është e ndarë në dy degë: “Kara Capital” në Bruksel, Belgjikë dhe “Kara Investment Fund” në Luksemburg.

Pjesë e delegacionit ishte edhe z. Manfred Mbella Mbome, përfaqësues i CFEII, dhe Dr. David Adam Nyaluke, akademik dhe kryetar i Shoqatës së Studimeve të Zhvillimit të Grupit Studimor të Biznesit dhe Zhvillimit të Irlandës.

Gjatë takimit, Prof. Gjana shprehu mirënjohjen për miqtë afrikanë dhe prezantoi para tyre punën dhe aktivitetet e Universitetit të Ballkanit Perëndimor. Ai shprehu gjithashtu dëshirën për të bashkëpunuar me ta dhe për të pasur studentë nga vendet e Afrikës Qendrore dhe Perëndimore si pjesë e komunitetit gjithëpërfshirës të WBU.

Gjatë vizitës së tij në Shqipëri, ambasadori Sokambi shprehu kënaqësinë e tij për vizitën në një universitet që plotëson standardet ndërkombëtare. Ai dha një përmbledhje të shkurtër të aktiviteteve të fondit nën drejtimin e tij dhe shprehu dëshirën e tij për të bashkëpunuar në fusha me interes të përbashkët.

Gjatë vizitës së tyre, z. Sokambi dhe delegacioni i tij vizituan ambientet dhe laboratorët e kampusit të WBU dhe patën mundësinë të bisedojnë me studentë të programeve të ndryshme.

Kara Investment lehtëson financimin për kompanitë e interesuara në vendet e Afrikës Qendrore dhe Perëndimore.