Teknologjia dhe risitë në mësimdhënie pjesë e diskutimit të Rektores me studentët e Mjekësisë | Western Balkans University

Kreu >Lajmet e fundit >Teknologjia dhe risitë në mësimdhënie pjesë e diskutimit të Rektores me studentët e Mjekësisë

Prof. Dr. Evis Sala, rektorja e Universitetit të Ballkanit Perëndimor, mbajti një leksion të hapur për studentët e mjekësisë, me fokus integrimin e teknologjisë moderne dhe inovacioneve në mësimdhënie. Leksioni i saj u përqëndrua kryesisht në rëndësinë e teknikave të imazherisë diagnostike, veçanërisht radiografisë, imazhit të rezonancës magnetike (MRI) dhe ultratingullit, në praktikën mjekësore.

Gjatë leksionit të saj, Prof. Sala shtjelloi aplikimet e ndryshme të këtyre teknikave imazherike në diagnostikimin e sëmundjeve dhe lëndimeve. Ajo shpjegoi se si paraqitja vizuale e detajuar dhe e saktë e trupit të njeriut e ofruar nga këto teknika i ndihmon mjekët të marrin vendime të informuara në planet e tyre të trajtimit.

Prof. Sala diskutoi gjithashtu përparimet më të fundit në fushën e imazherisë mjekësore dhe theksoi përfitimet e mundshme të teknikave të reja. Ajo theksoi nevojën që studentët e mjekësisë të jenë të përditësuar me zhvillimet më të fundit në teknologjinë mjekësore për të siguruar që ata të ofrojnë kujdesin më të mirë për pacientët e tyre në të ardhmen.