WBU dhe UniCamillus promovojnë bashkëpunimin ndërkombëtar në studime dhe kërkime shkencore | Western Balkans University

Kreu >Lajmet e fundit >WBU dhe UniCamillus promovojnë bashkëpunimin ndërkombëtar në studime dhe kërkime shkencore

Universiteti Western Balkans (Shqipëri) dhe UniCamillus - Universiteti i Shëndetësisë dhe Shkencave Mjekësore të Shën Camillus (Itali), janë të përkushtuar për të promovuar bashkëpunimin ndërkombëtar në studime dhe kërkime shkencore.

Fushat specifike të bashkëpunimit përfshijnë, por nuk kufizohen në:
1. Shkëmbimi i personelit të fakultetit dhe atij administrativ
2. Shkëmbim studentësh si pjesë e programit Erasmus+
3. Aktivitete të përbashkëta kërkimore, leksione dhe sesione të mësimit elektronik
4. Pjesëmarrja në seminare dhe takime akademike
5. Bashkëorganizimi i programeve të trajnimit afatshkurtër
6. Shkëmbimi i materialeve të publikuara akademike dhe informacioneve të tjera
7. Programe të veçanta akademike afatshkurtra
8. Zhvillimi i programeve të diplomave të dyfishta
9. Zhvillimi i programeve të fillimit dhe inkubacionit
10. Pjesëmarrja në aktivitete sportive dhe kulturore.

UniCamillus, Universiteti Ndërkombëtar i Shëndetësisë dhe Shkencave Mjekësore Saint Camillus, ndodhet në Romë, Itali. Ai ofron një sërë programesh të lidhura me shëndetin, duke përfshirë Mjekësinë dhe Kirurgjinë, Stomatologjinë, Shkencat e të ushqyerit njerëzor dhe profesione të ndryshme shëndetësore si Infermieria dhe Fizioterapia. Universiteti thekson shëndetin global dhe synon të trajnojë profesionistë të kujdesit shëndetësor që mund të punojnë në mënyrë efektive në mbarë botën. UniCamillus është gjithashtu i përfshirë në fusha të rëndësishme kërkimore dhe ofron mundësi për zhvillim profesional përmes kurseve të shkurtra dhe programeve të edukimit të vazhdueshëm.