WBU nënshkruan një marrëveshje bashkëpunimi me Universitetin Zheijang Normal në Kinë | Western Balkans University

Kreu >Lajmet e fundit >WBU nënshkruan një marrëveshje bashkëpunimi me Universitetin Zheijang Normal në Kinë

Universiteti Western Balkans ka nënshkruar së fundmi një marrëveshje bashkëpunimi me Universitetin Normal Zheijang, Kinë.

Bashkëpunimi ndërmjet institucioneve përfshin:

1. Bashkëpunim në veprimtari kërkimore dhe shkencore.
1.1. Të dy institucionet do të punojnë drejt kërkimit të përbashkët ose do të mbajnë seminare mbi tema me interes të përbashkët.
1.2. Organizimi i programeve dhe platformave të përbashkëta kërkimore.

2. Shkëmbimet e studiuesve, studentëve dhe stafit.
2.1. Anëtarët e zgjedhur të fakultetit nga një Institucion mund të vizitojnë Institucionin tjetër për të shkëmbyer mendime me profesorët dhe studentët.
2.2. Pas përmbushjes së standardeve normale të pranimeve, studentët e secilit institucion do të mirëpriten të studiojnë në institucionin tjetër.

3. Ofrimi i shërbimeve arsimore për njëri-tjetrin duke përfshirë mbështetjen e kurseve dhe zhvillimin e stafit.
3.1. Të dy institucionet bien dakord të shkëmbejnë informacion për kurrikulat e tyre përkatëse; raportet përkatëse kërkimore; dhe materiale të tjera të tilla shkencore që herë pas here do të mendohet e përshtatshme nga institucionet. Kjo mund të përfshijë shkëmbimin e materialeve mësimore, punimeve kërkimore dhe materialeve të tjera referuese.
3.2. Organizimi i programeve të diplomave të dyfishta. Institucionet mund të promovojnë programe arsimore të dyfishta dhe të përbashkëta që çojnë në diploma universitare ose pasuniversitare.
3.3. Trajnim afatshkurtër i instruktorëve dhe personelit tjetër në institucionin e tyre të origjinës dhe/ose në shkollën partnere.

Universiteti Normal i Zhejiang (ZJNU) është themeluar në vitin 1956, i përbërë nga 3 kampuse dhe kampusi i tij kryesor ndodhet në qytetin Jinhua, Provinca Zhejiang. 19 kolegjet e tij ofrojnë 72 programe universitare, 28 programe master në lëndët e Nivelit I, 13 programe master profesional, 8 programe doktorature në lëndët e nivelit I dhe 1 program doktorature profesionale. Ajo ka 2,600+ anëtarë të fakultetit dhe 50,000 studentë (duke përfshirë 27,000+ studentë universitarë, 6,000+ pasuniversitarë dhe 3600+ studentë ndërkombëtarë). ZJNU ka krijuar partneritete globale me më shumë se 280 institucione arsimore në mbarë botën.