WBU pjesë e projekteve Erasmus+ TECH2LINK & Lead-ALKO | Western Balkans University

WBU pjesë e projekteve Erasmus+ TECH2LINK & Lead-ALKO

Kreu >Lajmet e fundit >WBU pjesë e projekteve Erasmus+ TECH2LINK & Lead-ALKO

Jemi të emocionuar të informojmë rezultatet e suksesshme të Universitetit Western Balkans mbi 2 projekte të reja Erasmus+.

Universiteti Western Balkans është përzgjedhur si institucioni koordinues për projektin Erasmus+ “Bridging the Gap: Technology Transfer Hubs Connecting Western Balkans Universities, Business and Society (TECH2LINK)”. Kjo arritje shënon një moment historik të rëndësishëm në angazhimin tonë të vazhdueshëm për të nxitur bashkëpunimin ndërkombëtar dhe për të përmirësuar cilësinë e arsimit dhe kërkimit.

Projekti Tech2Link synon të kultivojë një ekosistem të gjallë inovacioni, të inkurajojë bashkëpunimin akademik-industri dhe të stimulojë avancimin ekonomik rajonal duke përmbushur këto objektiva. Projekti do të nxisë zhvillimin ekonomik duke shfrytëzuar aftësitë kërkimore të pronësisë intelektuale dhe të IAL-ve të BB-së duke ngritur Qendrat e Transferimit të Teknologjisë (TTHubs). HUB-të do të shërbejnë si platforma thelbësore për menaxhimin e IP-së, duke lehtësuar transferimet e teknologjisë dhe duke ndihmuar në komercializimin e kërkimit akademik.

Për më tepër, Universiteti Western Balkans është partner i konsorciumit të projektit Erasmus+, i titulluar "Leadership Excellence in Governance and Management of Higher Education Institutions (LEAD-ALKO)" i cili synon të ngrijë standardet e lidershipit dhe qeverisjes në arsimin e lartë nëpërmjet iniciativave strategjike.