WBU nënshkruan një marrëveshje bashkëpunimi me Universitetin Teknologi MARA | Western Balkans University

WBU nënshkruan një marrëveshje bashkëpunimi me Universitetin Teknologi MARA

Kreu >Lajmet e fundit >WBU nënshkruan një marrëveshje bashkëpunimi me Universitetin Teknologi MARA

Kemi kënaqësinë të njoftojmë nënshkrimin e një Memorandumi Mirëkuptimi (MoU) midis Universitetit Teknologi MARA (UiTM), Malajzi dhe Universitetit Western Balkans, Shqipëri. UiTM, është një universitet publik lider në Malajzi, i përkushtuar ndaj arsimit të lartë me një fokus të fortë në kërkimin, inovacionin dhe zhvillimin e qëndrueshëm, duke ofruar një gamë të gjerë programesh akademike në shkenca, teknologji, inxhinieri, biznes, ligj, art dhe dizajn në të gjithë kampuse të shumta.

Ky MoU synon të promovojë bashkëpunimin ndërkombëtar në studime dhe kërkime shkencore nëpërmjet iniciativave të mëposhtme:

1. Shkëmbimi i personelit akademik dhe administrativ;
2. Shkëmbimi i studentëve;
3. Aktivitete të përbashkëta kërkimore, ligjërata dhe ligjërata nëpërmjet e-learning;
4. Pjesëmarrja në seminare dhe takime akademike;
5. Bashkëorganizimi i programeve të trajnimit afatshkurtër;
6. Shkëmbimi i materialeve të publikuara akademike dhe informacioneve të tjera;
7. Programe të veçanta akademike afatshkurtra;
8. Zhvillimi i programeve të diplomave të dyfishta;
9. Zhvillimi i programeve të fillimit dhe inkubacionit;
10. Pjesëmarrja në aktivitete sportive dhe kulturore.
11. Të promovojnë reciprokisht informacionin dhe aktivitetet e Palës tjetër brenda fushës së Memorandumit të Mirëkuptimit në faqet e tyre të internetit përkatëse (në varësi të miratimit paraprak me shkrim për përdorimin e çdo logoje ose marke tregtare);
12. Bashkëpunimi në çdo fushë tjetër siç është rënë dakord nga Palët me kohë.

Ky partneritet shënon një hap të rëndësishëm drejt rritjes së bashkëpunimit arsimor dhe nxitjes së partneriteteve akademike ndërkombëtare. Qëndroni të sintonizuar për më shumë përditësime ndërsa ne nisim këtë udhëtim emocionues së bashku!