Prof. tit. Dr. Ansgar Jödicke: Feja nuk përfshihet në trajnimin e personelit mjekësor | Western Balkans University

Kreu >Lajmet e fundit >Prof. tit. Dr. Ansgar Jödicke: Feja nuk përfshihet në trajnimin e personelit mjekësor

Në Universitetin Westerns Balkans u mbajt një leksion i hapur me titull "Njohuri rreth fesë - Nga dhe për çfarë?".

Profesori dhe doktori Ansgar Jödicke nënvizuan rëndësinë thelbësore të trajtimit të pacientëve fetarë në fushën mjekësore, gjë që mund të ngrejë pyetje specifike.

Megjithatë, u vu re se feja zakonisht nuk përfshihet në trajnimin e personelit mjekësor. Ligjërata kishte për qëllim adresimin e nevojës për njohuri specifike rreth fesë në arsimin profesional në universitetet laike dhe se si mund të jetë e dobishme.

Gjatë orës së mësimit u diskutuan shembuj praktik në kontekstin e çështjes më të gjerë të fesë në shoqëri.